Oprogramowanie dla firmy – rodzaje systemów i ich integracja. O czym warto pamiętać przed wyborem platformy?

systemy erp dla firm

Wybór narzędzi informatycznych dla biznesu rośnie z praktycznie każdym dniem. Systemy są bardzo zróżnicowane i umożliwiają realizację wielu zadań. Czym kierować się, wybierając oprogramowanie dla firm? Sprawdźmy!

Różne rodzaje oprogramowania dla firm

Wraz z biegiem czasu i rozwojem biznesu zmieniają się również funkcjonalności narzędzi, które trafiają do dyspozycji zarówno użytkowników prywatnych, jak i przedsiębiorców. Oprogramowanie dla firm obejmuje z jednej strony stosunkowo małe i wyspecjalizowane aplikacje służące do realizacji ściśle określonych procesów, z drugiej – systemy dla firm, takie jak rozwiązania ERP, które umożliwiają kompleksowe zarządzanie całym przedsiębiorstwem. 

Najlepsze z nich wykorzystują również zaawansowane rozwiązania chmurowe i centralne bazy danych. W praktyce wybór jest więc niezwykle szeroki i pozwala na dostosowanie inwestycji do możliwości finansowych podmiotu. Z drugiej strony – stosunkowo prosto o popełnienie błędu podczas implementacji.

Rozwiązania dostosowane do konkretnego podmiotu

W niektórych sytuacjach może okazać się, że oprogramowanie dla firm nie zdaje egzaminu. Dzieje się tak, gdy gotowy produkt nie pozwala na odpowiednią integrację z innymi systemami i narzędziami wykorzystywanymi w przedsiębiorstwie. Może się również zdarzyć, że ograniczone możliwości konfiguracji nie pozwolą na dostosowanie go do indywidualnych potrzeb firmy.

W wielu przypadkach okazuje się, że inwestycja w oprogramowanie na zamówienie, tworzone od podstaw z myślą o konkretnej firmie, pozwala na rozwiązanie problemów i wsparcie przedsiębiorstwa w idealny sposób. Dzięki niemu osiągnięcie przewagi konkurencyjnej nad innymi podmiotami staje się zdecydowanie prostsze.

Przewaga dzięki rozwiązaniom ERP

Szczególne miejsce wśród różnych typów systemów dla firm zajmują narzędzia ERP (ang. Enterprise Resource Planning – planowanie zasobów przedsiębiorstwa). Pozwalają połączyć ze sobą wszystkie działy firmy i zachodzące w nich procesy. Odzwierciedlają je poszczególne moduły, które wchodzą w ich skład. 

Dzięki temu zdecydowanie prościej zarówno o odpowiednie zarządzanie, jak i wykonywanie obowiązków na każdym szczeblu działania. Wdrażając rozwiązania tego typu, warto zwrócić się do ekspertów z firmy zajmującej się oprogramowaniem dla firm i dostarczaniem innych narzędzi dla biznesu. Odpowiedni proces implementacji pozwoli dobrać skuteczne narzędzia oraz przeszkolić pracowników, co umożliwi szybkie przystąpienie do efektywnego działania.

Moduły systemów ERP

Duża uniwersalność oprogramowania ERP wynika ze zróżnicowanych modułów, które mogą wejść w jego skład. System MES (Manufacturing Execution System – system zarządzania produkcją) to znakomite oprogramowanie dla firm produkcyjnych. 

Połączenie informatyki i automatyki przemysłowej umożliwia kompleksowe sterowanie pracami w dziale produkcji, w tym m.in. diagnostykę stanu maszyn, planowanie prac serwisowych czy kontrolę jakości. Moduły WMS (Warehouse Management System – system zarządzania magazynem) sprawdza się natomiast w kompleksowym zarządzaniu wszystkimi procesami zachodzącymi w magazynie, niezależnie od jego rozmiaru i branży. 

Dodatkowe możliwości oferują rozwiązania Business Intelligence, umożliwiające pozyskiwanie zróżnicowanych danych zarówno z systemów informatycznych, jak i urządzeń, a następnie zautomatyzowane raportowanie oraz analizę posiadanych wiadomości. Oprogramowanie dla firm coraz częściej umożliwia przy tym uzyskiwanie dostępu także z poziomu urządzeń mobilnych, co znacznie ułatwia zarządzanie przedsiębiorstwem niezależnie od miejsca, w którym znajduje się użytkownik.