Czym jest dochód pasywny?

pieniądze

Każdego dnia chodzimy do pracy, często zostajemy na nadgodzinach. Bywa, że pracujemy w pocie czoła. Wszystko po to, aby zarobić pieniądze. Wiadomo, w dzisiejszych czasach życie bez gotówki jest niemożliwe. A gdyby tak zarabiać nie kiwając nawet palcem? Czy jest możliwe generowanie zysków bez zatrudnienia na etacie? Okazuje się, że tak! Wiecie, co to jest pasywne zarabianie? Dzięki niemu życie nie musi kręcić się wokół pracy. Jeśli chcecie dowiedzieć się, co to jest przychód pasywny i jak go generować, zapraszam do lektury!

Co to jest dochód pasywny?

Pasywny zarobek to taki, który nie wymaga od nas stałego zaangażowania w zajęcie generujące dochód. Nie trzeba więc chodzić do pracy. Takie osoby nazywa się rentierami. Oczywiście, aby generować zysk pasywny, konieczne jest zainwestowanie czasu lub pieniędzy na początku swojej drogi. Podjąć trzeba odpowiednie kroki, które w przyszłości zapewnić mają nam pieniądze wpadające na konto bez udziału pracy własnej. Należy jednak uczciwie dodać, że uzyskanie pasywnego źródła dochodu, wymaga od rentierów pracy w wymiarze kilku godzin miesięcznie.

Tłumacząc, co to jest dochód pasywny, można posłużyć się przykładem człowieka, który poświęcił kilkaset godzin i trochę pieniędzy na stworzenie kursu internetowego. Wymagało to od niego pracy i zaangażowania. Jednak utworzone jednorazowo szkolenie, w tej chwili sprzedaje się w kilkudziesięciu tysiącach egzemplarzy miesięcznie, generując wpływy na konto. Z minimalnym nakładem pracy własnej, np. poprzez prowadzenie działań marketingowych lub też delegowanie zajęć pracownikom. Oczywiście, jest wiele więcej możliwości jak zarabiać pasywnie. Można czerpać profity, chociażby z wynajmu.

Na czym polega dochód pasywny?

Mówiąc wprost, pasywne źródła dochodu mają zapewnić niezależność finansową. Życie jest krótkie, w dodatku tylko jedno. Nie warto marnować go na spędzaniu w pracy, często takiej, której nawet nie lubimy. Ideą jest, aby systematycznie czerpać profity finansowe z raz włożonej pracy lub zainwestowanych środków. Przychód pasywny w teorii osiągnąć może każdy. Dlaczego tylko w teorii?

Aby budować biznes pasywny potrzeba wiele determinacji, cierpliwości, samozaparcia i wytrwałości. Wiele osób rezygnuje jeszcze zanim zacznie, ponieważ nie wierzą w jego powodzenie. Inne odejdą tuż przed metą, bo nie dały sobie odpowiednio dużo czasu. Najważniejsza jest wiara i konsekwencja w realizacji. Warto przygotować plan działania. Osoby, które mają tylko motywację, są marzycielami.

Dlaczego warto mieć dochód pasywny?

Źródła pasywnego dochodu są zaletą same w sobie. Pozwalają bowiem czerpać przez długi czas korzyści finansowe z raz włożonej pracy. Dlaczego jeszcze warto mieć dochód pasywny?

 • Zapewnia niezależność — mamy osobisty wpływ na nasze finanse. Nie jesteśmy zależni od sytuacji ekonomicznej firmy, obowiązujących przepisów w kraju czy ilości godzin, którą przepracowaliśmy.
 • Dodatkowe źródło dochodu — pieniądze uzyskane pasywnie nie zawsze są wystarczające, aby można było zrezygnować z pracy na etacie. Pozwalają jednak na zrezygnowanie z godzin nadliczbowych czy odłożenie większych pieniędzy.
 • Podnosi standard życia — niezależnie od tego, czy biznes pasywny stanowi jedyne, czy dodatkowe źródło dochodu, zdecydowanie wpływa na lepszą jakość naszego życia.

Osoby, którym pasywny zarobek udaje się przekuć w główne źródło dochodu, zyskują całkowitą wolność finansową, która pozwala żyć na wysokim poziomie zarówno finansowym, jak i użytkowym. Wiedzą już, jak zarabiać pasywnie skutecznie i mogą poczynić kolejne inwestycje, których celem jest mnożenie kapitału.

Zalety i wady dochodu pasywnego

Nie ma chyba takich rozwiązań, które posiadałyby same plusy. Podobnie jest w przypadku pasywnego zarobku, choć wad jest zdecydowanie mniej niż zalet.

Zalety dochodu pasywnego

 1. Pieniądze zarabiają się same.
 2. Wysiłek wystarczy włożyć tylko raz.
 3. Uzyskuje się wolność finansową.
 4. Uniezależnia się od zatrudnienia.
 5. Stanowi nieangażujące źródło dodatkowego dochodu.
 6. Ma się więcej czasu dla rodziny i na swoje pasje.
 7. Zapewnia większy wpływ na wysokość wynagrodzenia.

Wady pasywnego dochodu

 1. Zarówno produkty, nieruchomości, jak i kursy tracą ważność. Co jakiś czas należy zaktualizować szkolenie, wyremontować mieszkania czy znaleźć chodliwy produkt.
 2. Stale trzeba dbać o marketing i content. Niereklamowane produkty szybko umrą śmiercią naturalną.
 3. Warto zapewnić sobie różne źródła pasywnego dochodu. W razie, gdyby system przestał działać, trzeba mieć awaryjne wyjście. Szczególnie istotne jest w przypadku działań afiliacyjnych jako wydawca.
 4. Wpływy nie są stałe i trzeba je monitorować.

Sposoby na dochód pasywny

Dla wielu osób idea zysku pasywnego to mrzonki. Kojarzą go bowiem jedynie z bogatymi przedsiębiorcami, którzy mieli środki na poczęcie dochodowych inwestycji. Niedowierzanie bierze się stąd, że nie znają po prostu sposobów,jak generować dochód pasywny nie rodząc się milionerem. Jeśli należycie do grona tych osób, sprawdźcie, jakie są najpopularniejszesposoby na dochód pasywny.

 • Wydanie własnej książki, szkolenia, albumu muzycznego. Wystarczy poświęcić trochę czasu na początkowym etapie i raz przygotowane szkolenie można sprzedawać w setkach tysięcy nakładów. Koszty są niewielkie.
 • Programy afiliacyjne — zysk pasywny nie przyjdzie od razu. Metodę można wykorzystać zarówno jako reklamodawca, jak i wydawca. Płatności zależą od ilości leadów, sprzedaży lub kliknięć.
 • Gromadzenie aktywów, czyli wszystkiego, co ma rosnącą wartość. Są to np. nieruchomości, złoto, kryptowaluty.
 • Blog lub strona internetowa pozwalają na łatwy i stosunkowo szybki pasywny dochód w Internecie. Stanowią przestrzeń dla reklamodawców na umieszczanie swoich linków czy bannerów, oferując w zamian prowizję. Kwoty to nawet 40% sprzedaży.
 • Inwestycje pasywne w nieruchomości. Aby nabyć mieszkanie, potrzebny jest jednak kapitał, zakup jest bardzo kosztowny. Dochód pasywny to np. wynajem mieszkania.
 • Cieszący się coraz większym zainteresowaniem MLM. Pozwala na czerpanie dochodów ze sprzedaży wygenerowanej przez swój zespół lub stałych klientów. Zysków nie należy się jednak spodziewać w szybkim czasie.

Podsumowanie

Jeśli chcesz poprawić jakość swojego życia, warto postawić na dochód pasywny. Przykłady podane powyżej to tylko kilka sposobów z wielu możliwości zarabiania pieniędzy z minimalnym nakładem własnym. Im wcześniej zdecydujesz się zadbać o swoje dochody, tym szybciej będziesz mógł zacząć cieszyć się życiem. Zysków pasywnych nie należy się jednak co do zasady spodziewać od razu.