Co warto wiedzieć, zanim weźmie się kredyt?

Kredyt hipoteczny to dla wielu osób największe zobowiązanie finansowe podejmowane w trakcie całego życia. Błędy popełnione podczas wnioskowania o kredyt mogą okazać się wyjątkowo kosztowne. Aby ich uniknąć, warto stawiać na sprawdzoną wiedzę. 

Kredyt w 2023 jest możliwy!

Wysoka inflacja, nie najlepsze prognozy dla gospodarki i – co szczególnie ważne – wysokie stopy procentowe to z pewnością złe informacje dla nas wszystkich, a szczególnie dla osób spłacających kredyty i zamierzających złożyć wniosek. 

Zainteresowanie nowymi kredytami jest jednak w związku z tym rekordowo niskie: według raportu AMRON-SARFIN w III kwartale 2022 roku zawarto jedynie 21 218 nowych umów kredytowych, a więc o 44,74% mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Wartość indeksu dostępności mieszkaniowej, reprezentującego dostępność mieszkań z perspektywy konsumentów, spadła natomiast aż o 27,71%. Nie oznacza to jednak, że należy porzucić marzenia o zakupie nieruchomości, w tym również kredycie, którym ma być sfinansowana.

Poznaj lepiej swoje zobowiązanie

Choć w związku z podwyżkami kosztów, z jakimi wiąże się spłata zobowiązań, ucierpiała również zdolność kredytowa, 2023 rok może okazać się dobrym czasem na zaciągnięcie nowego kredytu. 

Wśród ofert można znaleźć te z atrakcyjnymi marżami, co przełoży się na oszczędności w długiej perspektywie. Bez wątpienia do wzięcia kredytu trzeba się jednak sumiennie przygotować. Znakomitym źródłem wiedzy będzie Blog Kredytowy – serwis prowadzony przez doświadczonego eksperta kredytowego. Poniżej przeczytasz, na co zwrócić szczególną uwagę.

Masz wpływ na swoją zdolność

Badanie zdolności kredytowej to stały element ubiegania się o każdy kredyt. Oczywiście pełni szczególnie ważną rolę w przypadku kredytów hipotecznych. Według szacunków ekspertów zdolność kredytowa przeciętnego konsumenta mogła spaść nawet o połowę w stosunku do okresu rekordowo niskich stóp procentowych. Jednocześnie nadal masz wpływ na wynik analizy i nie zawsze musi się to wiązać z koniecznością zmiany miejsca pracy czy uzyskania podwyżki. 

Czasami wystarczy wprowadzić drobne zmiany – np. pozbyć się niepotrzebnych kart kredytowych czy spłacić wcześniej kredyt konsumencki. Przede wszystkim zwiększysz zdolność, dobierając odpowiednio parametry zobowiązania do indywidualnej sytuacji. Np. dłuższy okres spłaty pozwoli Ci uzyskać wyższą sumę. 

Stałe oprocentowanie coraz powszechniejsze

W obecnej sytuacji przepustką do kredytu może okazać się również wybór produktu z czasowo stałym oprocentowaniem. Jeszcze do niedawna były to opcje niezwykle rzadko wybierane na naszym rynku, jednak obecnie stanowią większość udzielanych kredytów. 

Wynika to z większej przewidywalności i – również w związku z najnowszymi rekomendacjami KNF – korzystniejszym wyliczeniem zdolności kredytobiorców, którzy się na nie decydują. Pamiętaj również, że w przyszłości – np. po obniżeniu stóp procentowych – zyskasz możliwość refinansowania kredytu.

Porównaj propozycje wielu banków – najlepiej z doradcą

Rynek kredytów hipotecznych jest niezwykle rozbudowany. Jednym z najpowszechniejszych błędów jest ograniczenie się do oferty jednej instytucji – np. banku, w którym kredytobiorca posiada rachunek osobisty. Dobrym rozwiązaniem jest udanie się do pośrednika kredytowego – doświadczony specjalista współpracuje z wieloma bankami, będzie więc w stanie porównać ze sobą poszczególne produkty i zasugerować ten z nich, który oferuje najkorzystniejsze warunki. Co najważniejsze: usługi pośrednika są zupełnie darmowe z perspektywy jego klienta i do niczego nie zobowiązują. To szansa, z której po prostu warto skorzystać.